You need to LOG IN to reply.

Under 20 Rugby World Cup - Argentina 2019

Forum » Rugby » Under 20 Rugby World Cup - Argentina 2019

May 26, 2019, 18:52

The various Pools are as follows:-


Group: AWLDPts
-
Argentina U20
0000
-
Fiji U20
0000
-
France U20
0000
-
Wales U20
0000
Group: BWLDPts
-
Australia U20
0000
-
England U20
0000
-
Ireland U20
0000
-
Italy U20
0000
Group: CWLDPts
-
Georgia U20
0000
-
New Zealand U20
0000
-
Scotland U20
0000
-
South Africa U20
0000


Brycy asked me for my opinion on the competitiveness of the various teams and I frankly do not know what will happen.    

However,  it may be better to look at the various squads and then decide on what is going to happen - so here are the squads I could find:-


Argentina




Fiji




France




Wales

Forwards: Rhys Davies, Tom Devine, Dewi Lake (captain), Will Griffiths, Garin Lloyd, Ben Warren, Kemsley Mathias, Nick English, Jac Price, Morgan Jones, Teddy Williams, Ed Scragg, Lennon Greggains, Jac Morgan, Tommy Reffell, Iestyn Rees. 

Backs: Harri Morgan, Dafydd Buckland, Cai Evans, Sam Costelow, Aneurin Owen, Tiaan Thomas-Wheeler, Max Llewellyn, Ryan Conbeer, Rio Dyer, Deon Smith, Ioan Davies, Tomi Lewis.

Australia

Forwards: Bo Abra, Angus Bell, Darcy Breen, Joe Cotton, Nick Frost, Esei Ha’angana, Will Harris, Trevor Hosea, Lachlan Lonergan, Fraser McReight (captain), Josh Nasser, Pat Tafa, Carlo Tizzano, Rhys Van Nek, Harry Wilson, Michael Wood.

Backs: Ben Donaldson, Will Harrison, Noah Lolesio, Michael McDonald, Mark Nawaqanitawase, Kye Oates, Triston Reilly, Sione Tui, Semisi Tupou, Joey Walton.

England




France





Italy




Georgia




New Zealand




Scotland




South Africa

Forwards: Dian Bleuler, Phendulani Buthelezi (captain), Kudzwai Dube, Celimpilo Gumede, Francke Horn (vice-captain), Hanro Jacobs, Jaco Labuschagne, Elrigh Louw, Fezokuhle Mbatha, Thabiso Mdletshe, JJ van der Mescht, Asenathi Ntlabakanye, Dylan Richardson, Sibusiso Sangweni, Emile van Heerden, Dameon Venter.

Backs: Thaakir Abrahams, David Coetzer, Angelo Davids, Caleb Dingaan, Jaden Hendrikse, Vaughen Isaacs, David Kriel, James Mollentze, Sanele Nohamba, Marnus Potgieter, Rikus Pretorius (vice-captain), Mnombo Zwelendaba.


I have entered the squads I could find - but would like other members to help out in this case.










May 26, 2019, 21:45

If recent form is anything to go by, Aussies are a team to watch. Recently whipped NZ 20-0 in some tournament up in the islands.

May 26, 2019, 22:25

..moolaa first time Oz has won that Oceania U20 Championship title as well...NZ won it the last four times....so maybe Oz rugby is'nt as dead as reported , although big problem there is getting anyone to turn up at their stadiums and watch rugby,,


For this year's U20s WC in Argentina some NZ teams are releasing their U20s players, others are not.

Chiefs are releasing 7s Commonwealth Gold medalist EteneNanai Seturo who scored a double on the weekend against the Blues...

Blues not releasing Caleb Clarke

 NZ has a deep pool of players to choose from so a difficult job for selectors ...but i think in fairness the selectors have tried  to choose a few from each region...


Team that played Ausssie last 
1. Ollie Norris (Waikato)
2. Kianu Kereru Symes – captain (Hawke’s Bay)
3. Tamaiti Williams (Canterbury)
4. Cullen Grace (Canterbury)
5. Tupou Vaa’i (Taranaki)
6. Samipeni Finau (Waikato)
7. Kohan Herbert (Bay of Plenty)
8. Kaylum Boshier (Taranaki)
9. Leroy Carter (Bay of Plenty)
10. Fergus Burke (Canterbury)
11. Scott Gregory (Northland)
12. Dallas McLeod (Canterbury)
13. Quinn Tupaea (Waikato)
14. Lalomilo Lalomilo (Bay of Plenty)
15. Cole Forbes (Bay of Plenty)

16. Shilo Klein (Canterbury)
17. George Dyer (Waikato)
18. Kaliopasi Uluilakepa (Wellington)
19. Fletcher Newell (Canterbury)
20. Taine Plumtree (Wellington)
21. James Thompson (Waikato)
22. Jeriah Mua (Bay of Plenty)
23. Simon Parker (Waikato)
24. Taufa Funaki (Auckland)
25. Rivez Reihana (Waikato)
26. Danny Toala (Hawke’s Bay)
27. Chay Fihaki (Canterbury)
28. Sam Gilbert (Canterbury)

May 27, 2019, 00:04

Please identify the forwards iro players from numbers 16 to 26 so I can use a unform system of player identification. 

May 27, 2019, 00:24

Thanks will update same.

May 27, 2019, 20:06

Italy Squad

Forwards: Filippo Alongi, Matteo Drudi, Luca Franceschetto, Lorenzo Michelini, Matteo Nocera, Andrej Marinello, Niccolò Taddia, Marco Butturini, Thomas Parolo, Nicolare Stoian, Andrea Chianucci, Mirko Finotto, 
Davide Goldin, Antoine Koffi, Davide Ruggeri (captain). 

Backs: Lorenzo Citton, Alessandro Fusco, Giacomo Da Re, Paolo Garbisi, Giulio Bertaccini, Damiano Mazza, Federico Mori, Matteo Moscardi, Ange Capuozzo, Cristian Lai, Edoardo Mastandrea, Micheal Mba, Jacopo Trulla. 

May 27, 2019, 20:21

Sorry about all the grass.....

Should be a good open tournament......see Ireland won the Six Nations competition.


May 28, 2019, 11:01

Scotland's squad:

Forwards: Andrew Nimmo, Angus Fraser, Cristen Van Niekerk, Cameron Henderson, Connor Boyle, Ewan Ashman, Euan McLaren, Ewan Johnson, Jack Mann, Mak Wilson, Marshall Sykes, Murphy Walker, Ross Bundy, Teddy Leatherbarrow, Tom Marshall, Will Hurd.

Backs: Cameron Anderson, Grant Hughes, Jack Blain, Lomond McPherson, Ollie Smith, Matt Davidson, Murray Scott, Nathan Chamberlain, Roan Frostwick, Robbie McCallum, Ross Thompson.

May 28, 2019, 11:09

England Squad with apparently 9 back from last year.They normally keep their bench well stocked for the last 20 min.

Forwards: Olly Adkins, Alfie Barbeary, Josh Basham, Richard Capstick, Alex Coles, Nic Dolly, Joe Heyes, Ted Hill, Aaron Hinkley, Joel Kpoku, Samson Ma'asi, Kai Owen, Alfie Petch, Marcus Street, Rusiate Tuima, Tom Willis.

Backs: Tom de Glanville, Fraser Dingwall, Connor Doherty, Ollie Fox, Josh Hodge, Sam Maunder, Cameron Redpath, Arron Reed, Tom Seabrook, Ollie Sleightholme, Marcus Smith, Manu Vunipola.
               

Jun 04, 2019, 12:03

Another Vunipola in the England team i see, but this time in the backs at standoff....also interesting how each team gets eight subs...


Ireland vs England should be a good matchup on Day 1..

Ireland

15. Iwan Hughes (Ballynahinch/Ulster) *
14. Angus Kernohan (Queen’s University/Ulster)
13. Liam Turner (Dublin University/Leinster)
12. Stewart Moore (Malone/Ulster) *
11. Jonathan Wren (Cork Constitution/Munster)
10. Jake Flannery (Shannon/Munster)
9. Craig Casey (Shannon/Munster)

1. Josh Wycherley (Young Munster/Munster)
2. Dylan Tierney-Martin (Corinthians/Connacht)
3. Thomas Clarkson (Dublin University/Leinster)
4. Charlie Ryan (UCD/Leinster) (capt)
5. Ryan Baird (Dublin University/Leinster)
6. David McCann (Banbridge/Ulster)
7. John Hodnett (UCC/Munster)
8. Azur Allison (Ballymena/Ulster) *

Replacements from:

16. Declan Adamson (Clontarf/Leinster) *
17. Michael Milne (UCD/Leinster)
18. Charlie Ward (Clontarf/Leinster) *
19. John McKee (Old Belvedere/Leinster)
20. Ronan Watters (St. Mary’s College/Leinster)
21. Niall Murray (Buccaneers/Connacht)
22. Thomas Ahern (Shannon/Munster) *
23. Ciaran Booth (Sale Sharks/IQ Rugby) *
24. Colm Reilly (Buccaneers/Connacht)
25. Cormac Foley (St. Mary’s College/Leinster)
26. Ben Healy (Garryowen/Munster)
27. Sean French (Cork Constitution/Munster)
28. Rob Russell (Dublin University/Leinster)

England

15. Tom de Glanville (Bath Rugby)
14. Ollie Sleightholme (Northampton Saints)
13. Fraser Dingwall (Northampton Saints) – captain
12. Cameron Redpath (Sale Sharks)
11. Tom Seabrook (Gloucester Rugby)
10. Manu Vunipola (Saracens)
9. Ollie Fox (Bath Rugby)

1. Olly Adkins (Gloucester Rugby)
2. Nic Dolly (Sale Sharks)
3. Joe Heyes (Leicester Tigers)
4. Joel Kpoku (Saracens)
5. Alex Coles (Northampton Saints)
6. Ted Hill (Worcester Warriors)
7. Aaron Hinkley (Gloucester Rugby)
8. Tom Willis (Wasps)

Replacements from:

16. Alfie Barbeary (Wasps) – Bloxham School
17. Kai Owen (Worcester Warriors)
18. Alfie Petch (Exeter Chiefs)
19. Will Capon (Bristol Bears)
20. James Kenny (Exeter Chiefs)
21. Richard Capstick (Exeter Chiefs)
22. Rusiate Tuima (Exeter Chiefs)
23. Josh Basham (Newcastle Falcons)
24. Sam Maunder (Exeter Chiefs)
25. Luke James (Sale Sharks)
26. Connor Doherty (Sale Sharks)
27. Arron Reed (Sale Sharks)
28. Josh Hodge (Newcastle Falcons)

Jun 04, 2019, 12:09

NZ has swapped out a few players from the team that lost to Oz...different No 8 , 5 and 10 and two SR wings from the Crusties and Chiefs now in the mix to play Georgia in what is expected to be a physical encounter tomorrow morning at 4am (NZ) ...

The New Zealand Under 20 team is;

1. Ollie Norris

2. Kianu Kereru Symes ©
3. Fletcher Newell
4. Cullen Grace
5. Taine Plumtree
6. Samipeni Finau
7. Kohan Herbert
8. Devan Flanders
9. Leroy Carter
10. Rivez Reihana
11. Leicester Faingaanuku
12. Dallas McLeod
13. Quinn Tupaea
14. Etene Nanai-Seturo
15. Cole Forbes

16. Shilo Klein
17. George Dyer
18. Kaliopasi Uluilakepa
19. Tamaiti Williams
20. Tupou Vaa’i
21. Kaylum Boshier
22. Jeriah Mua
23. Simon Parker
24. Taufa Funaki
25. Fergus Burke
26. Billy Proctor
27. Scott Gregory
28. Lalomilo Lalomilo


 
You need to Log in to reply.
Back to top